Ako vzniklo LEGO? Od drevených hračiek k najobľúbenejším kockám na svete

 

Obľúbená zábava pre deti, výzva v podobe unikátneho modelu pre dospelých. História značky LEGO siaha poriadne ďaleko. Už budúci rok oslávi neuveriteľných 90 rokov. Za ten čas získala výnimočné prvenstvo, no čelila aj bankrotu. Aký je príbeh legendárnych plastových kociek?

 

Na počiatku bolo drevo

Hoci dnes patrí značka LEGO medzi najznámejšie na trhu, začiatky boli skromné. V roku 1916 sa dánsky stolár Ole Kirk Christiansen pustil do výroby nábytku. Bohužiaľ, v roku 1924 mu vyhorela dielňa a zdalo sa, že je so všetkým koniec. Christiansen sa však nevzdal, začal odznovu a v roku 1932 prešiel aj na výrobu drevených hračiek pre deti. 

 

O tri roky neskôr pomenoval svoju spoločnosť LEGO, podľa dánskeho výrazu “leg godt”, teda “hraj sa dobre”. Šikovný rezbár svoju vášeň preniesol aj na mladšiu generáciu. Christiansenov syn, Godtfred Kirk Christiansen, priložil ruku k dielu už ako 17-ročný. Od špecifického remesla neupustil a s otcom pracovali na budovaní hračkárskeho impéria. O drobných kockách, aké poznáme dnes, sa však začalo uvažovať až neskôr. 

 

Silná vízia a pokus s plastom

Až 14 rokov od spustenia firmy si rodinná firma LEGO zaobstarala stroj na výrobu plastových hračiek z Veľkej Británie. Otec Christiansen videl v drobných kockách obrovský potenciál. Ako sa uvádza na oficiálnej stránke značky, svoje myšlienky predával synovi so slovami: „Vidíš, čo všetko môžeme dokázať? Raz ich budeme predávať po celom svete!“

 

A tak vznikol v roku 1949 prvý prototyp dnešnej obľúbených LEGO kociek. Vyzerali dosť podobne, avšak spodná časť bola úplne dutá, čo mierne obmedzovalo hru. Časti skladačky sa k sebe nedali dobre pripojiť. Výrazný zlom nastal v roku 1958, kedy bola na kockách patentovaná forma, akú poznáme dnes.

 

Prvá stavebnica s návodom bol domček

Popularita skladačiek enormne rástla a s ňou prichádzali aj nové nápady. Postupne LEGO prestalo byť len jednoduchým nástrojom k rozvíjaniu detskej fantázie a jemnej motoriky, Firma začala predstavovať stále zložitejšie stavebnice s priloženými inštrukciami. Prvou bol malý plán domčeka v roku 1963.

 

 

Spoločnosť si však uvedomovala, že musí myslieť aj na mladšie deti. Vznikla tak mimoriadne obľúbená edícia LEGO Duplo. Diely z tejto sady sú asi dvakrát tak veľké ako klasické, aby sa s nimi mohli hrať aj tí najmenší fanúšikovia. Svet skladačiek sa stal extrémne populárnym a v roku 1999 sa LEGO stalo hračkou storočia. Postupne sa začali rozširovať na rôzne príbehy a sety. 

 

Kríza, dlhy aj obľúbené kolekcie

Po dlhom období na vrchole však prišiel pád. V roku 2003 sa dostala spoločnosť LEGO do obrovskej krízy a takmer zbankrotovala. Dôvod? Zrejme ich bolo viac, no jedným z najdôležitejších mohlo byť prílišné inovovanie. Nové nápady neoslovovali cieľových zákazníkov, čo sa odrazilo aj na tržbách. Dlh dánskej značky preto vtedy predstavoval 800 miliónov dolárov. 

 

Počas ďalších rokov sa však spoločnosti podarilo dostať opäť na vrchol. Postupne vychádzali mnohé iné kolekcie, ako LEGO Chima, LEGO Bionicle či LEGO Hero Factory, LEGO Ninjago či LEGO Friends. Podporovali nielen chuť stavať, ale prežívať nové dobrodružstvá spolu s plastovými hrdinami. Nechýbali ani filmové kolekcie, ktoré si našli cestu aj k srdciam dospelákov. Kto by si nezamiloval postavy z LEGO Spiderman, kultové LEGO Star Wars či LEGO Jurassic Park. Dokonca len pred pár rokmi predstavila značka vlastné filmové univerzum.

 

Stavebnica každého desaťročia 

LEGO bolo odjakživa nadčasovou hračkou. Už v roku 1977 vyšla edícia LEGO Technics, ktorá sa zameriavala na maximálne rozvinutie funkcií kociek. Napríklad, aby sa stavebnice dokázali hýbať. O niekoľko rokov neskôr dokonca vznikla spolupráca s technickou univerzitou MIT Media Lab, cieľom ktorej bolo vdýchnuť hračkám život.


Ani dnes sa populárna značka technológiám nevyhýba. Myslí na najmladšiu generáciu a silnú základňu fanúšikov. Obľúbené postavy sa tak posledné roky premietli do hier na hracích konzolách a počítačoch. Ich osudy môžu deti spolu s nimi prežívať v LEGO City alebo rôznych iných LEGO Games. Čím nás LEGO prekvapí v budúcnosti?